شماره تماس : 02188757911
امروز دوشنبه 2 مهر 1397 ساعت 13:29
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

جالب ترين مرزهاي مشترک در جهان - 1396/06/30

مرزها خطوطي خيالي و قراردادي هستند که به دست بشر ساخته شده‌اند تا سرزمين هر کشور را مشخص کنند. مرزهاي مشترک بين کشورها شاخصي است براي روابط جاري بين آن‌ها. مرزها در عين حال که در مناطق جنگي مانند خاورميانه ، فضايي امنيتي و خطرناک دارند، مي‌توانند در بين کشورهاي اروپايي ، تنها با يک تابلو مشخص شوند.

6 مورد از جالب‌ترين مرزهاي مشترک بين کشورها


هند - پاکستان

براي اولين مورد، مرز بين هند و پاکستان را داريم. به اعتقاد خيلي‌ها مرز بين اين دو کشور، با توجه به عقبه و سابقه‌ي نزاعات آن‌ها، خطرناک‌ترين مرز مشترک جهان است. به همين دليل نظارت امنيتي بسيار قوي در بين مرز اين کشورها حکم‌فرما است؛ تا جايي که نور نورافکن‌هاي عظيم اين منطقه که براي امنيت و جلوگيري از درگيري در آن هميشه روشن است، حتي از خارج از جو زمين نيز به وضوح مشهود است.آمريکا - مکزيک

در ساليان اخير به دليل مسائل سياسي مرز بين کشورهاي آمريکا و مکزيک، همواره در صدر موضوعات بيل‌المللي بوده است. با اين حال، اين مرز که بيش از 3 کيلومتر طول دارد، در دهه‌هاي نه چندان دور منطقه‌ي آرامي بوده است تا جايي که مردم دو کشور در مناطق ساحلي آن به معاشرت با يکديگر مي‌پرداختند! به هر حال اين مرز به دليل شرايط موجود بين دو کشور قاره آمريکا ، امروزه از مرزهاي مشترک حساس محسوب مي‌شود.
هائيتي - جکهوري دومينيکن

زماني که از فراز اين منطقه به پايين نگاه کنيم تفاوت وضعيت دو سمت اين مزر، بين کشورهاي هائيتي و جمهوري دومينيکن، به وضوح قابل رويت است. در يک سو، خاک نسبتا خالي کشور هائيتي قرار دارد، در حالي‌که در طرف ديگر مرز، در جمهوري دومينيکن، به واسطه‌ي جنگل‌هاي انبوهش منطقه‌اي سرسبز پيش‌رو است.هلند - بلژيک

همان‌طور که پيش‌تر اشاره شد به دليل روابط حسنه بين کشورهاي اروپايي، مرزهاي بين اين کشورها، براي مردم آن‌ها چندان جدي گرفته نمي‌شوند. همين امر يکي از جالب‌ترين مرزهاي مشترک را بين دو کشور بلژيک و هلند به وجود آورده است. شهر «بارله» (Baarle) در منطقه‌ي مرزي بين اين دو کشور قرار دارد. در واقع مي‌توانيد روز را در بلژيک آغاز کرده، نهار را در هلند ميل کنيد و شب‌هنگام مجددا در بلژيک سر بر بالش خود بگذاريد!
آرژانين - برزيل - پاراگوئه

با وجود هرج و مرج در بسياري از مرزهاي مشترک، در منطقه‌اي بکر و آرام، مرز مشترک سه کشور آمريکاي جنوبي قرار گرفته است. در سه طرف رود «اگوآزو» (Iguazu)، سه کشور آرژانتين، برزيل و پاراگوئه واقع شده‌اند. بر فراز بستر T شکل اين رودخانه پل‌هايي جهت عبور و مرور نيز ساخته شده‌اند.