شماره تماس : 02188757911
امروز دوشنبه 2 مهر 1397 ساعت 13:28
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

ايران ميزبان ژئوپارک هاي آسيا-اقيانوسيه يونسکو در سال 2021 شد - 1396/07/03

ايران در نخستين جلسه شوراي اجرايي ژئوپارک‌هاي منطقه آسيا- اقيانوسيه يونسکو، به عنوان ميزبان هفتمين اجلاس منطقه‌اي اين ژئوپارک‌ها در سال 2021 معرفي شد.

کشور اندونزي به عنوان ميزبان ششمين دوره‌ي اجلاس ژئوپارک‌هاي آسيا- اقيانوسيه يونسکو در سال 2019 انتخاب شد و ايران نيز به عنوان ميزبان دوره بعدي، يعني هفتمين دوره اين اجلاس در سال 2021  معرفي شد.«عليرضا امري‌کاظمي» نماينده ايران در کميته‌هاي راهبري و اجرايي شبکه منطقه‌اي ژئوپارک‌هاي آسيا- اقيانوسيه، گفت:
پيشنهاد ميزباني ايران از هفتمين دور اين اجلاس، مورد استقبال و تاييد تمام اعضاي کميته قرار گرفت که در صورت انجام مکاتبات و پيگيري‌هاي بعدي از سوي ايران، اين ميزباني رسمي خواهد شد و ژئوپارک جهاني قشم و يا يکي از ژئوپارک‌هايي که ان‌شاءلله تا سال 2020 در فهرست جهاني قرار مي‌گيرد، محل برپايي اين اجلاس خواهد بود.
در واقع شبکه ژئوپارک‌هاي آسيا- اقيانوسيه ضمن اعلام تاييد و حمايت، منتظر پيشنهاد رسمي و مکتوب ايران خواهد بود تا پس از آن، موضوع را به صورت عمومي و در سطح بين‌المللي اعلام کند. من بعد از بازگشت به ايران موضوع را در جلسه‌اي با مسئولان منطقه آزاد قشم و ژئوپارک جهاني بررسي خواهيم کرد و تصميم‌گيري و اعلام خواهد شد.


به گفته امري‌کاظمي، مزيت اين ميزباني تقويت جايگاه ايران در شبکه جهاني و همچنين ايفاي نقش پررنگ قشم به عنوان تنها ژئوپارک جهاني يونسکو و آسيا اقيانوسيه در آسياي غربي، مرکزي و خاورميانه خواهد بود.

اجلاس منطقه‌اي ژئوپارک‌هاي يونسکو هر دو سال يک‌بار در يکي از کشورهاي عضو و صاحب ژئوپارک، برگزار مي‌شود که امسال ميزبان، کشور چين بود.