شماره تماس : 02188757911
امروز سه شنبه 20 آذر 1397 ساعت 32:60
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

ساختماني که برعکس ساخته شد!! - 1396/07/10

از قديم چنين بوده که خشت را بر خشت مي‌گذاشتند و ساختمان مي‌ساختند. اما جالب است بدانيد ساختمان‌هايي هستند که برعکس و از بالا به پايين ساخته شده‌اند.
در ميدان «پلازا دي کولان» (Plaza de Colon)
شهر مادريد برج دوقلوي معروفي ديده مي‌شود. ساخت و ساز اين برج، کنجکاوي مردم را برانگيخته بود، زيرا مي‌ديدند در کمال تعجب و بر خلاف روش‌هاي سنتي ساخت و ساز، از بالا به پايين ساخته مي‌‌شود.اين برج دوقلو را در زبان محلي «ال اِنچوفه» (El Enchufe) يا «دوشاخه» مي‌گويند، زيرا شبيه يک دوشاخه‌ي الکتريکي غول‌پيکر است. نام رسمي آن «برج دوقلو» (Torres de Colon) يا «برج‌هاي کلمبوس» (Columbus Towers) است.

طبقه‌ي بالايي برج دوقلو به سبک آرت دکوي سبز رنگ، و نماي شيشه دودي آن به‌رنگ مسي است. بعضي‌ها معتقد هستند اين ساختمان نازيباترين بناي مادريد است و وجود آن چندان باعث افتخار شهروندان مادريدي نيست. با اين‌همه، از  سال 1976 بناي بلندمرتبه‌ي معروف پايتخت اسپانيا به‌ شمار مي‌رود.
نخستين  بخشي که در برج دوقلوي مادريد ساخته شد، دو ستون مرکزي روي پايه‌ي بتوني بود. سپس بالاترين طبقه ساخته شد که با کابل‌هاي فولادي آويزان شده بود. ديگر طبقه‌ها به‌ترتيب از بالا به پايين ساخته مي‌شدند. تنها سه طبقه‌ي پايين، يعني زيرزمين و دو طبقه‌ي بالاي آن، از پايين به بالا ساخته شدند. سپس نماي شيشه‌اي به رنگ مسي شکل گرفت و سازه‌ي دوشاخه شکل آن به بالاي برج اضافه شد.
گفته مي‌شد روش ساخت بالا به پايين صرفه‌جويي چشمگيري در هزينه و زمان بوده است، زيرا به‌جاي اين‌ که کارگران به بالاي ساختمان بروند و تجهيزات و مواد ساخت و ساز را به بالا انتقال بدهند، هر طبقه را در زيرزمين مي‌ساختند و به بالا مي‌کشيدند.