شماره تماس : 02188757911
امروز سه شنبه 20 آذر 1397 ساعت 32:61
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

تاج محل از بروشورهاي گردشگري هند حذف شد!! - 1396/07/15

تاج محل به عنوان يکي از بزرگترين جاذبه هاي گردشگري هند از برخي بروشورهاي دولتي گردشگري در اين کشور حذف شد. برخي رسانه ها کنجکاو شده اند. چرا که گمان مي شود دليل آن تعلق اين شاهکار تاريخي به مسلمانان باشد.

شبکه تلويزيوني ان دي تي وي درباره اين موضوع در تارنماي خود نوشت:

برخي تحليلگران معتقدند دليل حذف تاج محل از برخي بروشورهاي دولتي گردشگري آن است که اين اثر باستاني که به عنوان ميراث جهاني نيز ثبت شده است به دست حکام اسلامي و مهاجمان مسلمان ساخته شده است و بنابراين دولت ملي گراي ايالت اوتارپرادش که ميزبان آن است هيچ بودجه فرهنگي براي ارتقا وضعيت آن اختصاص نمي دهد

تارنماي مذکور نوشت:

در سالهاي اخير ايالت اوتارپرادش به عنوان محل استقرار اين بناي باشکوه در اختصاص بودجه و توجه به آن بسيار خسيس بوده و حتي فرماندار آن که يک راهب هندو است با اين بهانه که اين بنا نشانگر فرهنگ هند نيست از اينکه مجسمه هاي کوچک تاج محل به مهمانان خارجي اهدا مي شود ابراز نارضايتي کرده بود.
به نوشته اين تارنما، تاج محل به عنوان بزرگترين و مهمترين جاذبه توريستي کشور هند در بودجه سال‌ جاري ايالت اوتارپرادش هيچ سهمي نداشته و حتي در يک اقدام بسيار شگفتي آور نام آن هفته گذشته از بروشور رسمي گردشگري ايالت حذف شد. سخنگوي حزب کنگره ملي هند که رقيب حزب ملي گراي حاکم در هند مي باشد هر بروشور گردشگري فاقد تاج محل را به اجراي نمايشنامه هملت تشبيه کرد که در آن از خود هملت خبري نباشد.

«آبهيشک سينگهاوي» روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که حذف تاج محل از بروشورهاي گردشگري ايالت اوتارپرادش هم خنده دار و هم گريه آور است. او در عين حال تاکيد کرد اين کار آشکارا يک اقدام متعصبانه مذهبي است که کاملا به خطا رفته است.

مقامات اين ايالت که براي حفظ و نگهداري تاج محل هر ساله 22 ميليون دلار از بانک جهاني منابع مالي دريافت مي کنند مي گويند، حذف تاج محل صرفا به اين دليل بوده است که مي خواستند در بروشورهاي جديد جا براي معرفي پروژه هاي جديد ايالت در حوزه گردشگري باز شود.