شماره تماس : 02188757911
امروز سه شنبه 6 فروردين 1398 ساعت 16:58
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

کشف بزرگ در موزه ملي پراگ: نگهداري از الماس بدلي به جاي الماس واقعي - 1396/12/21

جنجال در موزه‌ي ملي پراگ: مديران موزه کشف کردند که الماس «بسيار با ارزش» آن‌ها فقط يک تکه شيشه‌ي تراش‌خورده است و ياقوت‌هاي موزه، بدلي هستند.
الماس‌ها و ياقوت‌هاي کبودي که در موزه ملي چک در پراگ نگه داشته مي‌شدند و تصور مي‌شد ميليون‌ها دلار ارزش دارند، تقلبي از آب در آمدند. مديران مربوطه در يک بازرسي فاش کردند که الماس 5 قيراطي که توسط موزه در سال1968 تهيه شدند، فقط يک تکه شيشه‌ي تراش خورده است. همچنين، يک ياقوت کبود 19 قيراطي که به مبلغ 200.000 کرون (7000 پوند) در سال 1978خريداري شده است، فقط يک شيء بدلي ارزان‌قيمت است که بهاي فعلي آن فقط يک درصد از قيمت اصل آن است.تصور مي‌شود که نيمي از مجموعه ياقوت‌هاي موزه‌، تقلبي باشند. معلوم نيست که اين اشياء تقلبي چطور سر از موزه در آورده‌اند. هر چند که اين امکان هم هست که آن‌ها در زمان خريد به درستي بررسي نشده باشند، اما اين احتمال هم وجود دارد که آن‌ها به وسيله‌ي تبهکاران، جايگزين جواهرات واقعي شده باشند.
کريستوفر اي. مارينلو، وکيل و مدير اداره‌ي بين المللي ترميم هنر، که متخصص بازيابي اموال فرهنگي به سرقت رفته، گم شده و مورد مجادله است، اين پرونده را «بسيار شگفت انگيز» توصيف کرد.
او گفت:
اين پرونده، موضوع پنجاه و چند سال ظن احتمالي است. نمي‌دانم چگونه مي‌خواهند مسئول اين کار را پيدا کنند.
حتي زن و شوهري که حلقه‌ي نامزدي مي‌خرند هم بايد مراقب باشند حلقه‌اي که انگشت‌شان مي‌کنند واقعا همان چيزي باشد که ديده‌اند.
هر وقت که مي‌خواهيد سنگي را تميز کنيد، بايد اين کار را به کسي بسپاريد که قصد قاپيدن آن را نداشته باشد.
اکتشافات شرم‌آوري در طول بازرسي از بعضي از آن 5000 سنگ‌ها و جواهرات موزه انجام شده است.
او افزود:
اين کارها معمولا به وسيله‌ي افراد خودي انجام مي‌شود که دسترسي زيادي به اشياء و زمان زيادي براي اين کار دارند و مي‌توانند جرايم خود را طوري انجام دهند که کسي آن‌ها را نبينند.

وي گفت که موزه‌هاي مختلف جهان به خاطر اتفاقي که در پراگ افتاده است نگران شده‌اند و احساس خطر کرده‌اند که با پيشرفت تکنولوژي و در صورت انجام بازرسي‌هاي قانوني روي کلکسيون‌هاي موسسات ديگر، موارد مشابه بيشتري کشف شود.

ايو ماکک، رئيس بخش سنگ‌هاي قيمتي موزه به راديو «پراها» گفت:

آن چه که در اين موزه است، باز هم يک ياقوت کبود است، اما آن سنگ طبيعي که در زمان تهيه توسط موزه در دهه‌ي 1970 به ثبت رسيد، نيست.

اين سنگ، به صورت مصنوعي درست شده است، بنابراين آن ارزشي که ما فکر مي‌کرديم را ندارد. اين سنگ در آن زمان به قيمت 200.000کرون خريداري شد و امروز مي‌توانست ده‌ها ميليون دلار ارزش داشته باشد