شماره تماس : 02188757911
امروز سه شنبه 6 فروردين 1398 ساعت 16:28
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

بانوي آهنين پاريس، بعد از سال‌ها پيراهني نو به تن مي‌کند. - 1396/12/23

برج ايفل، يک بار ديگر رنگ مي‌شود


زماني که برج ايفل در سال 1889 نصب مي‌شد، خيلي از پاريسي ها از اين برج متنفر بودند. هر چند اين موضوع الان غير ممکن به نظر مي‌رسد، اما اگر بدانيد که اين بناي تاريخي در ابتدا به رنگ قرمز بود، شايد بتوانيد اين احساس را درک کنيد.

در 129 سال گذشته، برج ايفل 19 بار رنگ شده است و اکنون که تصميم گرفته شده است که اين بناي تاريخي را در اواخر امسال دوباره رنگ کنند، وزارت فرهنگ فرانسه و مقامات شهر پاريس به اين موضوع فکر مي‌کنند که آيا رنگ فلزي فعلي آن را حفظ کنند يا اين که رنگ ديگري جاي آن را مي‌گيرد.

يکي از کارشناسان وزارت فرهنگ به «Le Parisien» گفت:

ما رنگ‌هاي قديمي را دوباره کشف و احيا خواهيم کرد، درست مثل همان کاري که در زمان بازسازي يک نقاشي قديمي انجام مي‌دهيم. اين کار باعث مشغول شدن فکرهاي ما شده است و به اين فکر مي‌کنيم که در نتيجه‌ي اين کار، آيا نماي فعلي اين بنا تغيير خواهد کرد يا خير.

طبق گفته‌هاي گوستاو ايفل، مهندس عمران و معمار فرانسه، رنگ قرمز اصلي که روي اين بنا استفاده شد، محافظت از آن را در برابر زنگ‌زدگي آسان‌تر مي‌کرد. اما از زمان ساخت آن، اين برج به رنگ‌هاي قرمز اخرايي، زرد و چند طيف مختلف از رنگ قهوه‌اي در آمده است. زماني هم سايه‌هاي رنگي روي اين نما وجود داشت؛ گويي که اين برج به آسمان مي‌رسيد.

صرف‌نظر از رنگي که وزارتخانه انتخاب خواهد کرد، 60 تن رنگ براي پوشش کل بانوي آهنين پاريس لازم است. کار رنگ‌آميزي در ماه اکتبر آغاز خواهد شد و احتمالا سه سال طول خواهد کشيد. اين کار، بخشي از يک پروژه‌ي بلندمدت است. طي 15 سال آينده، برج ايفل تحت بازسازي‌هايي به ارزش 369 ميليون دلار (300 ميليون يورو) قرار خواهد گرفت و يک ديوار شيشه‌اي ضد گلوله در اطراف اين بناي تاريخي نصب خواهد شد.