شماره تماس : 02188757911
امروز سه شنبه 6 فروردين 1398 ساعت 17:54
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

اولين هتل انرژي مثبت جهان، بالاتر از مدار شمالگان - 1397/01/08

هتل سوارت، با نمايي خيره‌کننده، مصرف سالانه‌ي انرژي خود را در مقايسه با يک هتل مدرن، 85 درصد کاهش مي‌دهد.سوارت، اولين هتل انرژي مثبت در جهان است که قرار است در سال 2021 افتتاح شود. ساخت هتلي در چنين محيط پر ارزشي، مسئوليت‌هاي بزرگي را با خود به همراه مي‌آورد. به همين دليل است که «Sn?hetta»، شرکت مسئول طراحي سوارت، اين اطمينان را مي‌دهد که زيبايي طبيعي سايت را حفظ خواهد کرد. اين هتل، هتلي با انرژي مثبت ست که از يک طراحي نفيس و پايدار بهره مي‌برد که مادر طبيعت را نيازارد.
سوارتي، هتلي است که انرژي مورد نياز خود را توليد مي‌کند و حداقل تاثير منفي را بر محيط زيست مي‌گذرد.

سوارت در پايين يخچال سوارتيزن ساخته شده که در محدوده‌ي شهري «Mel?y» در شمال نروژ و درست در بالاي مدار شمالگان واقع شده است. هتل از فاصله‌ي دور مثل يک يوفو به نظر مي‌رسد که در يک درياچه کريستال شفاف فرود آمده است، اما اين نوع طراحي يک دليل موجه دارد. ساختار دايره‌اي شکل آن، منظره‌اي پانوراما از آبدره ايجاد مي‌کند و حتي سخت‌گيرترين اينستاگرامرهاي جهان را هم قطعا تحت تاثير قرار مي‌دهد.

سوارت، هتلي منحصربه فرد است که از قطب‌هاي چوبي مقاوم در برابر آب و هوا ساخته شده است. براي رسيدن به آن بايد از قايق استفاده کرد و قرار است در آينده، از شاتل‌هاي قايقي براي حمل و نقل بين هتل و شهر استفاده شود که اين نوع قايق‌ها، از انرژي‌هاي طبيعي براي حرکت استفاده مي‌کنند.

زنول خان، مدير پروژه‌ي سورات مي‌گويد:

طبيعت قطب شمال، خيلي شکننده و بي‌نظير است. ما بايد به زيبايي طبيعي اين سايت احترام بگذاريم و آن چيزي که به سوارتيزن، به عنوان يک جاذبه‌ي ديدني، جذابيت بخشيده است را خراب نکنيم.


ستون‌ها و راهروهاي منتهي به هتل به صورت تفرجگاه‌هاي ساحلي توسعه يافته‌اند تا براي قدم زدن‌هاي تابستاني مناسب باشند. در زمستان هم از اين ستون‌ها مي‌توان براي نگه داشتن قايق‌ها و کاياک‌ها استفاده کرد تا نياز به گاراژ و فضاي ذخيره‌سازي اضافي نباشد.

استاندارد Powerhouse

اصطلاح «پاورهاوس» براي توصيف ساختمان‌هاي به اصطلاح «خانه‌هاي انرژي مثبت» استفاده مي‌شود که با همکاري پاورهاوس ساخته شده‌اند. «خانه‌هاي انرژي مثبت»، ساختمان‌هاي مولد انرژي هستند که طي يک دوره‌ي 60 ساله، انرژي تجديدپذيرتري نسبت به کل انرژي مورد نياز براي حفظ عمليات‌هاي نظير به نظير توليد خواهند کرد.

پاورهاوس، يک پروژه‌ي همکاري بين «Sn?hetta»، «Entra»، «Skanska»، «ZERO Emission Resource Organisation» و «Asplan Viak» است.


نماي اين هتل از ساختمان در مقابل تابش خورشيد در تابستان محافظت مي‌کند و هر گونه نياز به خنک‌کنندگي مصنوعي را از بين مي‌برد.

براي برآورده‌سازي استاندارد پاورهاوس، چند طرح جديد و نوآورانه ساخته شد. به عنوان مثال، معماران نقشه‌برداري‌هاي وسيعي از چگونگي رفتار تابش خورشيد انجام دادند و نتيجه آزمايش‌ها، پيش‌فرض مهم مربوط به طراحي دايره‌اي هتل را شکل داد.

اتاق‌هاي هتل، رستوران ها و تراس‌ها طوري در کنار هم قرار گرفته‌اند تا انرژي خورشيد را در طول روز و فصول مختلف به حداکثر برساند. علاوه بر اين، سقف آن با پانل‌هاي خورشيدي نروژي پوشانده شده که با انرژي آبي خالص توليد شده است تا اثرات کربن را کاهش دهد.