شماره تماس : 02188757911
امروز شنبه 27 بهمن 1397 ساعت 65:52
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

چرا بايد در حين فرود، پرده پنجره‌ها را بالا کشيد؟ - 1397/01/08

دلايل زيادي وجود دارد که ثابت مي‌کند قبل از فرود، پرده‌هاي پنجره‌ها «حتما» بايد بالا باشد.

اين جمله را در زمان فرود از زبان مهمانداران بارها شنيده‌ايد که: «قبل از فرود، لطفا اطمينان حاصل کنيد که پرده‌هاي پنجره بالا هستند.» آيا دليل اين کار را مي‌دانيد؟

اين کار فقط براي اين نيست که شما در زمان فرود، ديد بهتري به منظره‌ي بيرون داشته باشيد. اين سوال هم مثل خيلي از سوال‌هاي ديگري که در مورد قوانين هواپيما براي همه‌ي ما پيش آمده است، مربوط به ايمني مسافران است؛ يعني همان چيزي که کل صنعت حمل و نقلي به شايستگي به آن مي‌بالد.

دلايل زيادي وجود دارد که ثابت مي‌کند باز کردن پرده‌ها، ايده‌ي خوبي است. دليل اول اين که، اين کار باعث مي‌شود که چشمان شما به سطح نور خارج از هواپيما عادت کند. اگر در ساعات روز پرواز مي‌کنيد، بالا بودن پرده‌ها باعث مي‌شود زماني که از کابين تاريک خارج مي‌شويد، چشمان شما در برابر نور آفتاب اذيت نشود؛ و اگر شب پرواز مي‌کنيد، ديد بهتري خواهيد داشت. (به همين دليل است که نور لامپ‌هاي کابين را در پروازهايي که شبانه انجام مي‌شود، قبل از فرود کم مي‌کنند.)

دوم، باز کردن پرده‌ها باعث مي‌شود که خدمه‌ي کابين، ديد بهتري به بيرون هواپيما داشته باشند. معمولا، صندلي‌هاي خدمه به سمت عقب برگردانده مي‌شود تا در صورت بروز حادثه، به سرعت متوجه شرايط شوند.


هواپيما طوري طراحي و تست مي‌شود که در صورت لزوم بتوان همه‌ي افراد داخل آن را طي ?? دقيقه از هواپيما خارج کرد. خدمه‌ي پرواز در طول آموزش ياد مي‌گيرند که ايمني هر اتفاقي که در خارج از هواپيما مي‌افتد را ارزيابي کنند و براي اين کار، بايد بتوانند بيرون هواپيما را ببينند – درست مثل شما. در صورتي که چيزي نادرست به نظر برسد، مسافران حکم چشمان کمکي خدمه را دارند؛ بنابراين، اگر خواستيد سوالي از آن‌ها بپرسيد در انجام اين کار ترديد نکنيد.

سوم، بالا نگه داشتن پرده‌ها به اين معني است که در صورت بروز هر اتفاقي که نيازمند ورود سرويس‌هاي اورژانسي به هواپيما است، آن‌ها مي‌توانند به سرعت و به راحتي داخل هواپيما را ببيينند. و البته، اگر دود داخل کابين وجود داشته باشد، تابش نور بيشتر به داخل آن هم به داشتن ديد بيشتر کمک مي‌کند. در صورتي که لازم باشد به صورت اضطراري از هواپيما خارج شويد، بالا بودن پرده‌ها شرايط را براي شما و افراد اطراف شما ايمن‌تر مي‌سازد.

مزاياي ديگري نيز وجود دارد. زماني که هواپيما در حال آماده شدن براي پرواز بعدي است، باز بودن همه‌ي پنجره‌ها به کنترل آسان‌تر بال‌هاي هواپيما کمک مي‌کند تا هر نکته‌ي مشکوکي را به سرعت شناسايي کنند.

مزيت ديگري که کاملا بي‌ربط با ايمني است آن است که باز بودن پرده‌ها در صورت لزوم، باعث راحت‌تر شدن کار تميز کردن پنجره‌ها مي‌شود – خواه اين کار توسط يکي از کارکنان مسئول پاک کردن پنجره‌ها انجام شود، خواه توسط يکي از مهمانداراني که با يک دستمال به سرعت لکه‌هاي به جا مانده از انگشت‌هاي چسبناک کودکان بازيگوش را از روي پنجره باز مي‌کند!