شماره تماس : 02188757911
امروز چهارشنبه 22 مرداد 1399 ساعت 17:05
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

راهنماي گردشگري تايلند

تايلند با نام رسمي پادشاهي تايلند و نام سابق سيام، کشوري در شبه‌جزيره هندوچين واقع در جنوب شرقي آسياست. اين کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزي و خليج تايلند، و از غرب با برمه و درياي آندامان همسايه‌است.

 

حکومت اين کشور پادشاهي مشروطه است و فرمانرواي کنوني راماي نهم از سال 1946 تاکنون اين مقام را به عهده داشته‌است. اين کشور با مساحت حدود 513 هزار کيلومتر حدود 64 ميليون نفر را در خود جاي داده‌است. حدود 75 درصد مردم قوميت تايي، حدود 14 درصد چيني‌تبار، 3 درصد مالايي و بقيه از اقوام کوچکتري چون مون‌ها، خمرها، و طوايف کوه‌نشين متعدد هستند. زبان رسمي کشور تايلندي، پايتخت و همچنين پرجمعيت‌ترين شهر آن بانکوک و مذهب حدود 95 درصد مردم بودايي است.

 

 

 

 

 

 

 

جغرافيا 

 

موقعيت جغرافيايي: جنوب شرق آسيا(15 درجه شمالي و 100 درجه شرقي - نيمکره شمالي)

مساحت:513115 کيلومتر مربع

همسايگان: ميانمار در غرب و شمال- لائوس در شمال و شمال شرق- کامبوج در جنوب شرق و مالزي در جنوب

مرزهاي زميني: 4864 کيلومتر

مرزهاي دريايي: 3219 کيلومتر

آب و هوا: آب و هواي گرمسيري با سه فصل متمايز گرم و خشک، باراني و خنک

فصل گرم و خشک از ماه مارس تا ماه مه ادامه دارد در اين فصل متوسط درجه حرارت 34 درجه سلسيوس است و رطوبت هوا 75% ست. فصل باراني از ماه ژوئن تا ماه اکتبر ادامه دارد و متوسط درجه حرارت به 29 درجه سلسيوس و ميزان رطوبت به 87% افزايش مي‌يابد. فصل خنک از ماه نوامبر تا فوريه‌است. در اين فصل درجه حرارت بين 20 تا 32 درجه سلسيوس در نوسان است.

 

منابع طبيعي: کائوچو، قلع، تنگستن، الوار چوبي، سرب، سنگ گچ، ذغال سنگ، فلورايد، زمينهاي کشاورزي

 

 

 

آب و هوا


چون تايلند به دريا نزديک است بيشتر مواقع داراي يک آب هواي معتدل مي‌باشد کشور تايلند در موقعيت استراتژيکي جنوب شرقي آسيا قرار داشته و بسيار حاصلخيز مي‌باشد. شمال کشور کوهستاني و داراي جنگلهاي بسياري است و نواحي مرکزي آن پوشيده از شاليزارهاي سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق سرزمين داراي باغهاي ميوه، درختان کائوچو، جنگلهاي هميشه سبز و ساحل شني سفيد است. علاوه بر آن داراي جزاير بسياري است که هر کدام، گويي تصويري از بهشت را براي گردشگران به نمايش مي‌گذارد. اما بهترين فصل تايلند از نظر کم بودن گرما و باران در تايلند، بين ماه‌هاي نوامبر تا فوريه و در فصل سرماست. دماي هوا تايلند در اين فصل روزها 28 درجه سانتيگراد و شب‌ها 12 درجه سانتيگراد است و هوا کم ترين رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز مي‌شود که آوريل گرمترين ماه آن است و جشن آب در تايلند نيز به همين دليل در نيمه اين ماه برگزار مي‌شود. فصل گرم و خشک در تايلند • از فوريه (دومين ماه سال 13 بهمن تا 11 اسفند) تا مي‌(12ارديبهشت تا 11خرداد)، ميانگين دماي34 درجه، رطوبت 75 درصد فصل باراني و آفتابي در تايلند • از ژوئن(12خرداد تا10تير) تا اکتبر (10مهر تا 10 آبان)، ميانگين دماي 29 درجه، رطوبت 87 درصد فصل سرد در تايلند • از نوامبر (11آبان تا 10آذر)تا فوريه دومين ماه سال 13 بهمن تا 11 اسفند)، ميانگين دما تا زير 20 درجه، کاهش رطوبت فصل باراني و آفتابي در تايلند • در بانکوک معمولا باران زيادي در ماه‌هاي آگوست (11مرداد تا 10 شهريور) و سپتامبر (11شهريور تا 9 مهر) مي‌بارد و در اکتبر (10 مهر تا 10 آبان)به بيشترين حد خود رسيده و سيلاب‌هايي نيز در شهر جاري مي‌شوند.مريکا و کانادا محسوب مي شود.

 

 

 

فرهنگ


کشور بودايي تايلند که قرن‌ها با نام سيام Siam شناخته مي‌شد، شاهراه مذهب، فرهنگ و مهاجرت آسياي جنوب شرقي بوده‌است. تايلند کنوني به سال 1238 ايجاد شده و برخلاف کشورهاي منطقه، هيچگاه مستعمره و تحت سلطه قدرت‌هاي اروپايي نبوده‌است. کلمه تاي Thai به معني آزادي است و تايلند يعني سرزمين آزادي. قرن‌ها پيش، مردمي از جنوب چين به تدريج به سوخوتاي (تايلند کنوني) مهاجرت کرده و به تدريج در مناطق حاصلخيز کناره رودي در جنوب چين ساکن شدند. در اوايل قرن 14، تايلندي‌ها شهر کوچکي را در سوخوتاي بنا کرده و در اواسط اين قرن نيز آنجا را به پادشاهي مستقل تايلند تبديل کردند که پيدايش زبان، فرهنگ و معماري اين کشور هم متعلق به همين دوره‌است.

 

زبان مردم تايلند


زبان تايلندي کي از قديمي ترين زبان ها در شرق است و بيشتر مردم تايلند به اين زبان صحبت مي کنند هرچند گويش هاي قومي و منطقه اي بسياري نيز در نقاط مختلف اين کشور وجود دارند. تايلندي زبان رسمي اين کشور است و الفباي مخصوص خود را دارد. زبان گفتاري و نوشتاري اين کشور کاملا براي کساني که به اين کشور سفر مي کنند، غير قابل فهم است. اين زبان، تک سيلابي و با پنج لحن ( آهنگ ) مختلف است که هر لحني، معناي يک سيلاب واحد را تغيير مي دهد. ترکيب اين لحن ها و سيستم نوشتاري پيچيده و نيز تلفظ هاي دشوار اين زبان سبب شده که يادگيري اين زبان براي خارجي ها سخت شود. با اينکه زبان انگليسي در مدارس تايلند آموزش داده مي شود، اما ميزان تسلط به آن ميان مردم اين کشور چندان زياد نيست. با اين وجود در بيشتر هتل ها، رستوران ها و فروشگاه هاي اين کشور، انگليسي و برخي از زبان هاي اروپايي استفاده مي شود و اسامي خيابان ها نيز به هر دو زبان انگليسي و تايلندي هستند. هر چند يادگيري اين زبان ساده نيست اما کساني که به اين کشور سفر مي کنند، با يادگيري واژگان اندک مي توانند تجربه دلپذيرتري داشته باشند به ويژه اينکه مردم اين کشور انتظار ندارند خارجيان زبان آنها را بدانند و از اين رو بسيار شگفت زده شده و به آنها مي گويند که بسيار خوب صحبت مي کنند. براي تبديل نوشتاري زبان تايلندي به لاتين، هيچ روش استانداردي وجود ندارد و بنابراين ممکن است يک کلمه واحد تايلندي به چندين شکل لاتين نوشته شود به همين دليل هم در کتاب هاي راهنما، واژه نامه ها و ساير متون، از روش هاي مختلفي استفاده مي شود. استانداردترين روش موجود " سيستم نوشتاري پادشاهي تايلند " است که استفاده از آن رو به افزايش است و براي اسامي خيابان ها نيز همين شيوه به کار برده مي شود. ترتيب جملات در اين زبان به صورت فاعل، فعل، مفعول است که فاعل معمولا در جمله حذف مي شود. ضماير نيز بنابر جنسيت افراد تغيير مي کند.هم چنين افعال در زبان تايلندي صرف نمي شوند و هيچ شناسه اي ندارند

 

 

 

جشن هاي ساليانه
کم پيش مي آيد که در بانکوک باشيد و جشن يا فستيوالي به مناسبتي برگزار نباشد! تايلند در طول سال، شاهد چندين جشن زيبا به مناسبت هاي مختلف است که بعضي از آنها نيز جزو تعطيلات رسمي کشور هستند. تايلندي ها از آنجا که علاقه زيادي به جشن و شادي دارند، از هر فرصتي حتي کريسمس، براي برگزاري جشن هاي ملي استفاده مي کنند به طوري که سال نو را در تايلند سه بار جشن مي گيرند: سال نو ميلادي در ژانويه، سال نو چيني در فوريه و سال نو تايلندي در آوريل. بيشتر جشن ها ملي نيز در فصل خنک که بين ماه هاي نوامبر تا فوريه است، برگزار مي شوند: جشن آب جشن،ماه کامل

 


جاذبه هاي تروستي

 

باغ رز بانکوک -تايلند در 30 کيلومتري بانكوك يكي از ديدني ترين مکان هاي اين شهر، رزگاردن (باغ رز) دركنار درياچه زيبايي قرار دارد. بيشترين جاذبه اين باغ در نمايش هاي فرهنگي تايلند است که شامل بوکس تايلندي، رقص سنتي اين کشور،‌ مراسم عروسي تايلندي، شمشيربازي و نمايش فيل ها مي شود. مساحت باغ رزگاردن حدود 750 کيلومترمربع بوده و و در آن صنايع دستي سنتي کشور تايلند نيز براي گردشگران به نمايش گذاشته شده اند.

بازار روي آببانکوک -تايلند بازار روي آب اين شهر در 80 کيلومتري جنوب غربي بانکوک، قرار دارد. اين بازار هميشه مملو از فروشندگان و خريداراني است که بر روي کانال شهر بانکوک در حال خريد و فروش محصولات گياهي و سبزي و غذاهاي محلي هستند و در آن زنان محلي ميوه و سبزيجات خود را در قايق هاي کوچک مي فروشند. شلوغ ترين ساعات کار بازار 6 تا 11 صبح است و از اين رو بهتر است که گردشگران از اين شيوه سنتي خريد و فروش کالا در ساعات اوليه صبح بازديد کنند. اين کانال آب که در سال 1868 به دستور پادشاه راماي چهارم براي سهولت در سفرهاي آبي بين شهري ساخته شده است، محلي بسيار جذاب براي گردشگران است و آنها مي توانند با کرايه قايق از اين مکان کم نظير ديدن کنند. دريم ورلد بانکوک -تايلند شهربازي بانکوک با انواع بازي ها و سرگرمي هاي متعدد، ساعت هاي شادي را براي کودکان فراهم مي کند: شهر برفي، تنگه باريک، اتومبيل عتيقه، گردباد، فرش پرنده، پيست اتومبيل راني و بسياري بازي هاي هيجان انگيز ديگر، سرزمين رويايي را به يکي از محبوب ترين مقاصد گردشگران تبديل کرده است! روياهاي کودکان در سرزمين روياها، به حقيقت مي پيوندند.

 

 

 

دريم ورلد بانکوک -تايلند شهربازي بانکوک با انواع بازي ها و سرگرمي هاي متعدد، ساعت هاي شادي را براي کودکان فراهم مي کند: شهر برفي، تنگه باريک، اتومبيل عتيقه، گردباد، فرش پرنده، پيست اتومبيل راني و بسياري بازي هاي هيجان انگيز ديگر، سرزمين رويايي را به يکي از محبوب ترين مقاصد گردشگران تبديل کرده است! روياهاي کودکان در سرزمين روياها، به حقيقت مي پيوندند.

 مزرعه تمساح ها دربانکوک -تايلند در ?? کيلومتري جنوب بانکوک، بزرگترين مرکز پرورش و نگهداري کروکديل ها در جهان قرار دارد که بيش از ?? هزار تمساح را در خود جاي داده است. در اين مرکز که داراي گونه هاي مختلف تمساح آب هاي شور، آمريکاي جنوبي و رود نيل است، همه روزه نمايش هاي متنوعي از اين جانوران به همراه ساير جاذبه هاي حيات وحش براي بازديدکنندگان اجرا مي شود که محبوب ترين آنها فيل سواري است.

جزيره مرجان پاتايا يکي از مهم ترين جاذبه هاي پاتايا، سفري يک روزه به جزيره مرجان است. اين جزيره که با شهر ساحلي پاتايا حدود 7 کيلومتر فاصله دارد، داراي سواحل شني سفيد است و هرروز صبح لنج هايي به طرف آن حرکت کرده و بعداز ظهر بازمي گردند. طي اين مسير با لنج، 45 دقيقه و با قايق موتوري، 15 دقيقه است. محيط اين جزيره بسيار آرام، سواحل آن بسيار زيبا و آب هاي آن داراي مرجان هاي بي نظيري است . گردشگران در اين جزيره مي توانند با قايق هاي کف شيشه اي، به تماشاي اين مرجان ها بروند. در اينجا امکان شنا، غواصي، حمام آفتاب، ورزش هاي آبي مثل اسکي روي آب و موج سواري براي همه وجود دارد و رستوران آن نيز با غذاهاي لذيذ دريايي از گردشگران پذيرايي مي کند.

پاتايا ميني سيام ديسکو پاتايا وقتي که از جاده بين شهري به سمت شهر ساحلي پاتايا حرکت مي کنيم در آستانه خيابان ورودي به پاتايا مجموعه اي بزرگ توجه مارا به خود جلب مي کند که نام آن "ميني سيام" است . در اين مجموعه عده اي از هنرمندان کهنه کار تايلند ، در فضايي بزرگ و سرسبز آثار زيبايي از سمبلهاي نمادين کشورهاي دنيا را گرد هم آورده اند و در واقع ميني سيام يک mini world است . سيام نام قديم کشور هزار معبد يعني تايلند است و در مسير ورودي شهر پاتايا قرار دارد .از زيبا ترين ماکت هاي قرار داده شده در ميني سيام ، ماکت تخت جمشيد از ايران است که مورد توجه بازديد کنندگان قرار مي گيرد .تخميني که از آمار بازديد توريستها و مردم تايلند از اين پارک زيبا زده شده است در حدود 10 ميليون نفر در سال است .

 

 

 

 

جاذبه هاي تفريحي و گردشگري پوکت ( Phuket )

 

 

 

 

 

پوکت با نام مرواريد درياي آندامان نيز شناخته مي شود و به سبب سواحل زيباي خود و غواصي در آب هاي شفاف آن شهرت دارد. بيش از نيمي از اين جزيره را جنگل فرا گرفته و از شمال تا جنوب آن کوه هايي کشيده شده اند. نام پوکت از واژه اي مالزيايي به معناي کوه يا تپه گرفته شده زيرا از دور به اين شکل به نظر مي رسد. پوکت بزرگترين جزيره تايلند و مهم ترين استراحتگاه براي تعطيلات در تايلند و آسياست. در شمال اين جزيره فرودگاه بين المللي آن قرار دارد که دسترسي به آن را ممکن ساخته است. بهترين سواحل جزيره پوکت در کناره غربي آن قرار دارند و پاتونگ Patong و کارون Karon از جمله معرف ترين و محبوب ترين اين سواحل به شمار مي روند. ساحل پاتونگ بسيار وسيع و طولاني است و اغلب مراکز خريد پوکت در آنجا قرار دارند. پوکت که داراي 30درصد جمعيت مسلمان است، در سال هاي اخير همراه با سامويي، در ميان ده جزيره محبوب آسيا شناخته شده است.

درباره پوکت

شهر پوکت پيش از ميلاد مسيح کشف شده و بطلميوس، جغرافيدان يوناني، در قرن سوم پس از ميلاد به آن اشاره کرده است. پوکت همواره به دليل منابع غني خود مورد توجه تاجران و سياحان از سراسر دنيا بوده است. زماني که گردشگري تايلند نخستين بار مطرح شد، پوکت از اولين نقاط اين کشور بود که با طبيعت زيباي خود ميزبان گردشگران شد.پوکت بزرگترين جزيره تايلند است که در اقيانوس هند و در867 کيلومتري بانکوک قرار دارد. اين جزيره که شهرت و ثروت خود را در 5 قرن گذشته از طريق استخراج قلع به دست آورده، اکنون تبديل به قطب گردشگري مهمي در تايلند شده که با سواحل زيباي خود بازديدکنندگان بسياري را به سوي خود جذب مي کند. حدود 70 درصد اين جزيره کوهستاني است و اغلب اوقات شاهد وزش بادهاي موسمي است که هوايي گرم و مرطوب به اين جزيره داده اند. پوکت داراي دو فصل خشک و باراني است، از مي تا اکتبر فصل باران و از نوامبر تا آوريل فصل خشک است که دماي هوا در آن زمان کم مي شود. ( 20تا 30 درجه سانتيگراد) با وجود اين که از اوايل دهه 80، گردشگران اصلي ترين درآمد سواحل غربي اين جزيره را تشکيل داده اند ولي در عين حال کشاورزي، صيد ماهي و ميگو و همچنين صيد مرواريد کماکان از مهمترين مشاغل مردم اين جزيره به شمار مي آيند.