شماره تماس : 02188757911
امروز چهارشنبه 22 مرداد 1399 ساعت 17:40
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

درباره بدروم

درباره بدروم


هومروس Homeros در توصيف بدروم آن را سرزمين آبي هاي ابدي خوانده و جواد شاکر نيز گفته است که به جاي آنکه در مکاني غرق در نور بخوابيد ، در اينجا غرق در نور زندگي کنيد. در طول تاريخ ، بدروم که در گذشته Hali Karnassosخوانده مي شد هميشه صحنه مبارزه براي حاکميت بر اين ديار بوده است. بدروم بروي يک شبه جزيره بوجود آمده از ادغام بنا در شرق و غرب با قلعه بلند ، خانه هاي سفيد رنگ رديف شده در کناره هاي دو بندر ، گنبدها و کوچه هاي تنگ منتهي به دريا با کشتي هاي تفريحي که شهرت جهاني يافته اند و نيز با کارخانه هاي کشتي سازي خود يک سرزمين مشهور شده است. امروزه بدروم ، همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار براي يک منطقه توريستي را در خود جمع کرده يکي از مراکز مهم گردشگري است که در تابستان و زمستان قابل زندگي است. از صاحبان کشتي هاي تفريحي ثروتمند تا گردشگراني که با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به اينجا سرازير مي شوند و تعطيلات طولاني تابستاني خود را ميگذرانند ، همه و همه و با هر بودجه اي انتظارات خود را بر آورده شده مي بينند.

 

 

تاريخ بودروم

 

بدروم در گذشته مهد تمدنهاي بسياري بوده است . بدروم که در طول قرون گذشته مورد تعرض و اشغال بسياري که از جزاير درياي اژه مي آمدند يکي از مراکز بسيار مهم محسوب مي شد.در منطقه بين ?onia و Likia ، Karia که نسبت به سايرين کوچکتر است قرار دارد. بدروم (Hali Karnassos) يکي از شهرهاي مهم کاريا شد.اين منطقه ، افراد مشهوري همچون مورخ نامدار هرودوت اولين درياسالار زنArtemisia اول و Artemisia دوم و هنرمنداني چون Leachares و Shepas را پرورش داده است. بدروم در طول تاريخ تحت حاکميت پرسها ، مقدونيه اي ها ، امپراتوري هاي روم و بيزانس بوده است . بيزانس در سال 1071 در مالازگيرت پس از شکست از آلپ ارسلان سلطان سلجوقي ، حاکميت خود بروي آناطولي را از دست داده است . از سوي سلطان عثماني محمد چلبي در سال 1415 در Halikarnassos سکونت داده شده است . شواليه هاي رودوسRodos قلعه بدروم امروزي را ساخته و منطقه را تحت حاکميت خود قرار داده اند. سلطان سليمان قانوني که درياي مديترانه را بصورت يک درياچه ترک در آورده است در طي سفر خود به Rodos در سال 1522 همراه با Rodos بدروم را هم به سرزمين عثماني اضافه کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

خوردني ها

 

مزه اي بنام کوپ اوغلي که با ماست تهيه ميشود، دلمه گل کدو، مرباي برگاموت، روغن چاي سبز از خوراکي هاي محلي است.

 

خريدني ها

 

صنايع دستي در بدروم بسيار توسعه يافته است. پوشاک چرم، بافتني ها، منجوق، زينت آلات نقره اي، سوزن دوزي ها و لوازم دکوري توليدي در بدروم را مي توان از فروشگاه هاي جاده بين ميدان اسکله تا ديسکو Halikarnas خريداري کرد. صندلهاي بدروم شهرت جهاني دارد.

بازار بدروم يکي از بازارهاي ايده آل براي خريد و فروش است. در بدروم و اطراف آن 6 روز در هفته بازارهاي محلي که در آنها از ميوه تا خشکبار و بقولي از شير مرغ تا جان آدميزاد عرضه ميشود برپا ميشود. پارچه هاي 100% دستباف ميلاس (Milas) و روميزي و پرده و لباس و بافتني هاي دکوري تهيه شده از اين پارچه ها را مي توان از اين بازارها خريداري کرد.

 

 

جاذبه هاي بدروم

 

تئاتر باستاني

 

به روي جاده بودروم - تورگوت رئيس واقع شده است. در حفاري هاي انجام يافته سن تئاتر بيرون آورده شده و محلهاي نشستن بازسازي شده است. ظرفيت اين تاتر 13000 نفر مي باشد.

 

 

گور سنگها

 

در بالاي تئاتر و دامنه قرار داشته و متعلق به دوران Helenisti و روم مي باشد.

 

قلعه چيفيت

 

در جنوب غربي شبه جزيره و در نزديکي منطقه باغلا بروي تخته سنگها ساخته شده و آثار تمدنهاي مختلف را در خود جاي داده است.

 

شهرهاي باستاني

 

شهرهاي باستاني شبه جزيره عبارتند از ميندوس (Myndos)، ترمه نا، تلميسوس، کادي ياندا و theangela.

 

راه ارتباطي

 

خرابه هاي موجود در روستاي اسکي حصار بروي جاده ياتاغان - ميلاس با آثار فراوان باقيمانده خود به دوران کاريا (Karia)، روم و بيزانس تعلق دارد.

 

 

Lagina

 

در کيلومتر 9 جاده خاکي منتهي به عبادتگاه Hekate واقع در منطقه تورگوت از توابع ياتاغان ساخته شده است. در حفاري هاي انجام يافته مشخص شده که لاگينا که يکي از مراکز مهم کاريا بوده است از عصر برنز يکي از مکانهاي مسکوني بوده است.

 

 

 

Sedir Adeun

 

جزيره Sedir که از آک ياکا - گوک اوا و يا از چاملي کوي مي توان از طريق دريا به آن سفر کرد بواسطه زيباييهاي طبيعي و تاريخي يکي از مراکز جذاب منطقه است . پرستشگاه آپولو ، تئاتر و بندر آنتيک از اولين مکانهاي قابل ديدن در اين جزيره است. پلاژ معروف کلئوپاترا نيز در اين جزيره قرار دارد.

 

 

قلعه بودروم

 

در قرن پانزدهم ميلادي از سوي شواليه هاي رودوس و بنام پتر Peter St. در طي 99 سال ساخته شده است. در اولين مکان تاسيس Hali Kanassos و به روي جزيره Zephyrion ساخته شده است. در هنگام ساخت اين قلعه سنگهاي آرامگاه Mau solos در ديوارهاي قلعه مورد استفاده قرار گرفته است. در دوران عثماني با اضافه کردن يک مناره به کليساي داخل آن به يک مسجد تبديل گرديده است . همچنين يک حمام کوچک ترک نيز ساخته شده است. اين قلعه که در سال 1595 بعنوان زندان مورد استفاده قرار مي گرفت امروزه بصورت موزه در آمده است. وسعت اين قلعه حدود 30000 متر مربع بوده و داراي 5 برج مي باشد. اين برجها، برجهاي فرانسوي، انگليسي، ايتاليايي، آلماني و نيز برج مار است.

روزهاي بازديد: همه روزها بغير از دوشنبه ها

ساعات بازديد : 10 الي 12 و 14 الي 18

 

 

موزه باستان شناسي زير زميني (زير آبي)

 

امروزه در نوع خود يکي از بزرگترين و مهمترين موزه هاي جهان است. آثار بدست آمده از حفاريهايي از سال 1960 آغاز شده در اين موزه که در قلعه بودروم ساخته شده قرار گرفته و به نمايش گذارده شده است. در اين موزه آلبوم Amphora مديترانه شرقي، آثار بدست آمده از تحقيقات انجام يافته در مردابهاي نزديک بودروم به نمايش گذاشته شده است. مردابهاي اين منطقه شامل ياسي آوا، شيطان دره سي، بندر سرچه مي باشد. مشاهده قديمي ترين کشتي غرق شده جهان نيز از آثار جالب توجه منطقه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موزه روباز Mausoleion

 

بعلت قرار داشتن گور Mausoleion از پادشاهان کاريا به اين نام خوانده ميشود و اين بناي يادبود که بر اثر زلزله بزرگ آناطولي کاملا" تخريب و از بين رفته و يکي از عجايب هفتگانه جهان به شمار مي رفت امروزه يک موزه کوچک ساخته شده است. کلمه Mozele (آرامگاه) که امروزه مورد استفاده قرار ميگيرد از نام پادشاهMausoleion گرفته شده است . اکثر سنگهاي مربوط به Mausoleion در ساخت قلعه بودروم بکار رفته و قطعات زيباي منقوش آن نيز در هنگام حفاري هاي قرن 19 از سوي انگليسي ها به موزه بريتانيا منتقل شده است.

 

 

پلاژ گوورجينليک

 

در 25 کيلومتري بودروم قرار دارد که با زيبايي هاي طبيعي و تداخل رنگهاي سبز و آبي ، علاوه بر اشباع نشدني ، با جزيره صالح که در مقابل خود دارد جاذبه بي نظيري پيدا کرده است.

 

 

پلاژ  توربا

 

روستاي آرامي در 5 کيلومتري بودروم است. از توربا که يک روستاي شيرين و پرجنب و جوش با دريايي بسيار تميز و شفاف و درختان هميشه سرسبز کاج و زيتون است ميتوان از طريق دريا به ديديم، ميلت و پري انه (Priene ) تورهاي تفريحي برگزار نمود.

 

پلاژ  گول کوي

 

در 13 کيلومتري شمال بوردوم واقع شده و با درختان کاج ، نارنگي و غيره که بوسه بر ساحل دريا مي زنند يکي از مناطق خارق العاده اين شهر است.

 

پلاژ  گون دوغان

 

گردشگاه گون دوغان که زيبايي طبيعي خود را کاملا" حفظ کرده و دست کمتر انساني به آن رسيده در 18 کيلومتري بوردوم قرار داشته و باغات نارنگي آن مشهور است.

 

پلاژ يالي کاواک

 

اين روستا که در 18 کيلومتري بودروم قرار دارد در شمال غربي شبه جزيره واقع شده است. آسيابهاي بادي، دريا، ماهي و نارنج آن بسيار مشهور است. يکي ديگر از ويژگيهاي اين روستا نيز پرورش مشهورترين ابرفروشان کشور است.

 

پلاژ گوموشلوک

 

يکي از قديمي ترين واحدهاي مسکوني شبه جزيره است. در اين منطقه و در ناحيه اي که جزيره تاوشان را به زمين متصل ميکند آثار باقيمانده از بندر قديمي را مي توان مشاهده نمود. گوموشلوک درياي تميز و ماهي آن مشهور است با زيبايي هاي طبيعي خود بسيار جذاب است.

 

پلاژ قلعه قاضي

 

قلعه قاضي که با دريا و باغات نارنج محصور شده در 23 کيلومتري بودروم واقع شده است و نام خود را از باقيمانده قلعه که نمونه جالبي از معماري دوره Helenisti است گرفته است.

 

پلاژ تورگوت رئيس

 

اين روستا که نام خود را از دريانورد مشهور ترکيه بنام درياسالار تورگوت رئيس گرفته پس از بودروم شلوغترين و پر جمعيت ترين منطقه مسکوني شبه جزيره است. اين روستا که باغات نارنگي آن مشهور است يکي از مکانهايي است که زيبايي غروب آفتاب را به وضوح مي توان مشاهده کرد.

 

پلاژ آک يارلار

 

اين گردشگاه که داراي آب بسيار تميز و ساحل شني ايده آلي است، در 13 کيلومتري بودروم قرار دارد. نام قديمي آن Arhialla بوده و براي ورزش Sorf مکان بسيار مناسبي است.

 

پلاژ باغلا

 

داراي يکي از زيباترين گردشگاه و پلاژهاي شبه جزيره است که در 14 کيلومتري بوردوم واقع شده است و مکان مناسبي براي کمپ مي باشد.

 

پلاژ آسپات

 

نام قديمي آسپات که در ترانه هاي بسيار نيز آورده شده آسپارتوس(Aspartos) است. پس از باغلا و در منطقه مرتفع از ساحل دريا، آثار باقيمانده از تمدنهاي مختلف عصر کلاسيک را مي توان مشاهده نمود.

 

پلاژ اورتاکنت

 

اورتاکنت که آب درياي معتدل و باغات نارنگي خود شهرت يافته در 14 کيلومتري بودروم قرار داشته و مناسبترين مکان براي مشاهده زندگي روستايي در منطقه بودروم است.

 

پلاژ Bitez

 

در 10 کيلومتري بودروم قرار داشته و با باغات نارنگي که اراضي بين روستا و دريا را پوشانيده يکي از مناطق بسيار زيبايي است که رنگ سبز طبيعت و آبي دريا را در کنار هم به تماشا گذاشته است.

 

 

پلاژ  کارا آوا (جزيره سياه)

 

اين جزيره که در 6 کيلومتري بودروم قرار دارد با آب گرم شفابخش خود مشهور است. اين آب از يک غار طبيعي سرازير مي شود و نيز گل حاصله از غار در درمان بسياري از بيماريها موثر مي باشد.

 

پلاژ آدابغازي (آکواريوم)

 

بواسطه شفافيت آب آن، نام آن را آکواريوم گذارده اند. در کناره اين دريا و تا عمق 30 متري مي توان زيبايي هاي کف دريا را با چشم غير مسلح تماشا کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گردشگاهها

 

بودروم، مرکز توريزم کشتيهاي تفريحي شامل ساخت، تعمير و نگهداري و بهره برداري است. ساخت قايقها به مدل کرجي در کارخانه کشتي سازي ايچملر که اکنون نام آن به شهر بودروم عجين گشته، همانند گذشته ادامه دارد. در اين تاسيسات که خود به اندازه کارخانه مي باشد با تکنولوژي مدرن کشتي هاي تفريحي بادباني بسيار لوکس بطول 30 متر توليد مي شود. در بودروم يک لنگرگاه کشتي به ظرفيت 275 کشتي قرار دارد. همچنين در 12 منطقه نيز خدمات مربوط به تعمير و نگهداري کشتي ها انجام ميگيرد. مسابقات قايق سواري بودروم، شايد تنها مسابقه اي در نوع خود در جهان مي باشد که افراد بي تجربه و حتي نوزادان مي توانند در آن شرکت کنند. مسابقه بودروم کاپ (Bodrum-Cup) مسابقه اي است که کرجي ها 15-30 متري لوکس در آن شرکت ميکنند. متقاضيان مي توانند شخصا" در مسابقه شرکت کنند و يا اين کار را به کارگران کشتي سپرده و خود از زيباييهاي محيط لذت ببرند.

 

 

سفر آبي

 

خليج گوک اوا که از بودروم بطرف جنوب شرقي امتداد مي يابد بعنوان مسير يک سفر دريايي که از طرف ماهيگير آلکارناس و عذرا ارهات کشف شده از آن زمان تا کنون با عنوان سفر آبي نام گذاري شده است.

هنگاميکه قايقها از بودروم بطرف گوک اوا حرکت ميکنند، آهنگ سبز و آبي را و زيبايي هاي زير آبهاي شفاف را کشف ميکنند. دريانوردي و ساخت قايق از صدها سال پيش در بودروم مرسوم بوده و با نياز گردشگران افزايش يافته است. اکنون توريزم کشتي تفريحي يکي از منابع مهم درآمد بودروم شده است. اماکني مانند کارا آرا ( جزيره سياه ) کارا گاجيک، پابوچ بورنو، جزيره کارگي، آلا کيشلا و چوکرتمه از اولين مکانهايي است که در هنگام سفر آبي ديده ميشوند. ايستگاههايي مانند کوچوک چاتي ، بيوک چاتي، هفت جزيره، لونگوز ، دگيرمن، کاراجا سووت داراي آبي بسيار تميز است. علاوه بر زيبايي هاي طبيعي، جزيره سدير Sedir، شهر باستاني کراموس و هفت جزيره نيز از اماکن تاريخي جالب توجه است. براي ديدن اين همه زيبايي مي بايد 7-10 روز فرصت داشت.

 

 

مسجد مصطفي پاشا

 

هنگاميکه مصطفي پاشا براي ساخت يک کارخانه کشتي سازي به بودروم آمده بود در سال 1723 اين مسجد را ساخته است.

 

مسجد تپه جيک (Tepecik)

 

از سوي مباشر مصطفي پاشا بنام حمام آغا ساخته شده است.

 

 

مسجد عدليه

 

با پولهاي ارسالي از طرف عبدالحميد دوم و پولهاي جمع آوري شده از مردم در سال 1901 ساخته شده است.

 

آرامگاه سالدير شاه خراساني

 

آرامگاه گنبدي، آرامگاه مصطفي پاشا شامل قبور مصطفي پاشا و کاپيتان دريا جعفر پاشا،‌ آرامگاه کويون بابا نيز از اماکن ديدني منطقه است.